Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje/4866 afisari ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Mar 2008, 15:00 
Membru nou
Membru nou

In dec 2007 am primit somatie de plata si titlu executoriu pentru plata sumelor prevazute in deciziile de impunere (?) si deciziile de calcul accesorii, restante din 2003. Am contestat in instanta executarea si titlul executoriu si am solicitat anularea si pana la solutionare suspendarea executarii) pe motiv ca acestea nu mi-au fost comunicate. Si chiar nu am primit nici o decizie din cele mentionate in titlul executoriu. (pe la mijlocul anului 2006 mi-am schimbat si domiciliul). Dupa introducerea contestatiei am achitat sumele din deciziile de impunere si urmeaza sa prezint instantei copie de pe chitante, insa vreau sa mentin contestatia cu privire la majorarile de intarziere. Dosarul a ajuns la Sectia Civila (?) AFP-ul a depus intampinare si a solicitat:
1. respingerea contest.ca inadmisibila pe motiv ca titlul executoriu trebuia contestat pe cale de contencios administrativ (or, daca eu nu am primit deciziile de impunere, cum as fi putut sa le contest pe contencios adm?)
2. respingerea contest.ca netemeinica pe motiv ca anularea actelor de executare nu poate fi analizata functie de comunicarea sau nu a titlurilor de creanta, ci de eventualele nereguli care tin doar de actele de executare sub aspectul formei
3. respingerea cererii de suspendare a executarii silite ca inadmisibila si nemotivata pe motiv ca Cpc prevede plata unei cautiuni pt a putea suspenda executarea si ca nu s-au adus argumente hotaratoare care sa justifice paguba iminenta ce s-ar putea produce.
In aceste conditii - (eu stiu clar ca nu au fost primite deciziile decat abia in dec 2007) am sanse sa nu mai platesc majorarile de intarziere? Ce ma sfatuiti sa raspund la intampinare?
Multumesc

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2008, 21:12 
Membru Junior
Membru Junior

In materie fiscala, creantele sunt considerate scadente la termenul aratat in titlul executoriu, fara a fi necesara dovada comunicarii acestui titlu. Decizia de impunere vine ca urmare a declaratiei date de contribuabil, care are obligatia de a plati in fiecare trimestru impozitul datorat. De altfel, la fisc se poate verifica oricand ce sume sunt datorate.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2009, 20:26 
Membru nou
Membru nou

Am obtinut o hotarare favorabila. Nu platesc penalitati pentru ca deciziile de impunere pt debitul principal, am dovedit cu expertiza grafoscopica, nu au fost comunicate potrivit codului de procedura fiscala.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2009, 20:42 
Membru activ
Membru activ

ce obiective a avut expertiza grafoscopica si ce alte probe ai mai administrat in afara inscrisurilor ???

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2009, 20:56 
Membru de baza
Membru de baza

,,3. respingerea cererii de suspendare a executarii silite ca inadmisibila si nemotivata pe motiv ca Cpc prevede plata unei cautiuni pt a putea suspenda executarea si ca nu s-au adus argumente hotaratoare care sa justifice paguba iminenta ce s-ar putea produce. nn

Cu cpc ul asa or scis ei, sau ... din tastatură?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2009, 21:16 
Membru nou
Membru nou

machedon scrie:
ce obiective a avut expertiza grafoscopica si ce alte probe ai mai administrat in afara inscrisurilor ???

Am cerut verificarea de scripte, iar judecatoarea a trimis dosarul, cu semnaturi date in fata instantei, la laboratorul criminalistic pt expertiza grafo. Rezultatul a fost ca 99% nu e semnatura destinatarului, deci, cineva a semnat confirmarile de primire pt a face dovada comunicarii conform codului de procedura fiscala. In afara expertizei nu am depus alte inscrisuri, doar cu contestatia copii de pe somatia de plata si titlurile executorii emise de afp. Nici macar cu somatia nu fusesera comunicate deciziile de impunere.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2009, 21:25 
Membru de baza
Membru de baza

ARTICOLUL 41
Notiunea de act administrativ fiscal
In intelesul prezentului cod, actul administrativ fiscal este actul emis de organul fiscal competent in aplicarea legislatiei privind stabilirea, modificarea sau stingerea drepturilor si obligatiilor fiscale.

ARTICOLUL 44
Comunicarea actului administrativ fiscal

(1) Actul administrativ fiscal trebuie comunicat contribuabilului caruia ii este destinat. In situatia contribuabililor fara domiciliu fiscal in Romania, care si-au desemnat imputernicit potrivit art. 18 alin. (4), precum si in situatia numirii unui curator fiscal, in conditiile art. 19, actul administrativ fiscal se comunica imputernicitului sau curatorului, dupa caz.
(2) Actul administrativ fiscal se comunica dupa cum urmeaza:
a) prin prezentarea contribuabilului la sediul organului fiscal emitent si primirea actului administrativ fiscal de catre acesta sub semnatura, data comunicarii fiind data ridicarii sub semnatura a actului;
b) prin remiterea, sub semnatura, a actului administrativ fiscal de catre persoanele imputernicite ale organului fiscal, potrivit legii, data comunicarii fiind data remiterii sub semnatura a actului;
c) prin posta, la domiciliul fiscal al contribuabilului, cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire, precum si prin alte mijloace, cum sunt fax, e-mail, daca se asigura transmiterea textului actului administrativ fiscal si confirmarea primirii acestuia;
d) prin publicitate.
(3) Comunicarea prin publicitate se face prin afisarea, concomitent, la sediul organului fiscal emitent si pe pagina de internet a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, a unui anunt in care se mentioneaza ca a fost emis actul administrativ fiscal pe numele contribuabilului. In cazul actelor administrative emise de organele fiscale prevazute la art. 35, afisarea se face, concomitent, la sediul acestora si pe pagina de internet a autoritatii administratiei publice locale respective. In lipsa paginii de internet proprii, publicitatea se face pe pagina de internet a consiliului judetean. In toate cazurile, actul administrativ fiscal se considera comunicat in termen de 15 zile de la data afisarii anuntului.
(4) Dispozitiile Codului de procedura civila privind comunicarea actelor de procedura sunt aplicabile in mod corespunzator.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2009, 21:33 
Membru de baza
Membru de baza

Exploateaza la maxim art.44 al.(4)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2009, 21:37 
Membru activ
Membru activ

lasa bre ca avem si noi indaco, pe mine ma intereseaza ptr. ca in ultimul timp vin cu gogoasa cu afisarea pe net si la sediul lor ???

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2009, 07:48 
Membru de baza
Membru de baza

Vezi pe indaco OMFP 94/2006 (procedura de comunicare prin publicitate), din care rezulta, din punctul meu de vedere, ca afisarea pe net este o masura de exceptie, daca nu s a putut prin comunica prin celelalte metode. La tine nu vad ce impediment era?. Ca ai schimbat sediul, dar l ai si declarat.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2009, 08:42 
Membru de baza
Membru de baza

Si vezi si pe la normele de aplicare a og 92/2003 aprobate prin hg 1050/2004, art.44.1 unde zice clar ca organul fiscal nu poate pretinde executarea obligatiei stabilite contribuabilului daca acestea nu au fost comunicate acestuia potrivit legii, iar prin CPC, aplicabil, zice, sti tu mai bine ca mine, cum se citeaza pers jur.
Sigur ei umfla gogoasa, dar io is sigur ca le o dezumflii rapid. Asta bineinteles de nu dai de instanta care chiar si daca recunoste ala ca te o batut pentru a semna actul si tu mai sa ti tai venele lipseste, ca in rest le ai invocat pe toate, si tot nu da.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2009, 08:45 
Membru de baza
Membru de baza

Sau e vorba de persoana fizica? Ca parca ziceai ceva de domiciliu.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2009, 19:20 
Membru nou
Membru nou

e vorba de persoana fizica

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2009, 19:27 
Membru de baza
Membru de baza

Si noul domiciliu fiscal sa declarat la organul fiscal?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Feb 2010, 13:31 
Buna ziua,

sper ca nu s-au schmibat conditiile din 2007 incoace. Iata de ce:

In 2007 am avut niste venituri din strainatate ca si persoana fizica. Am declarat aceste venituri prin declaratie de venit global in mai 2008 la Admin. Finantelor Publice Timisoara. Pana in decembrie 2008 nu a venit nicio decizie de impunere. Am mers la Finante, nici macar nu m-au gasit in calculator. Dupa o saptamana (tot in decembrie 2008) le-am trimis copia declaratiei, copia confirmarii de primire cu care am trimis declaratia in mai 2008 si o scrisoare prin care ii rugam sa-mi trimita decizia de impunere. Iar nu a venit nimic. Pana azi. In posta se afla (nerecomandata) o deecizie referitoare la plata accesorii pentru o decizie emisa in 17.01.2009. Nu am primit niciodata aceasta decizie. In decizia primita azi (cea cu penalitatile) nu se spune la veniturile din ce an se referea decizia din ianuarie 2009. Presupun ca aceasta decizie a fost emisa ca urmare a scrisorii mele din decembrie 2008 prin care le retrimiteam declaratia de venituri pe 2007.

Intrebare: ce recomandati? Contestatie la aceasta decizie cu motivarea ca nu a fost trimis aprin recomandata de catre Adm. Finantelor Publice?

PS: incep sa cred ca asta e metoda de lucru in Timisoara. Sotia a depus o declaratie de venit in mai 2009. Dupa ce nu a venit decizia, s-a dus in dec. 2009 la Adm. Finantelor Publice. Nici macar nu au gasit-o in calculator. Asa ca in dec. 2009 le-a trimis o scrisoare cu rugamintea sa-i trimita decizia de impunere. Pana acum nimic. Parca vad ca intr-un an vor veni penalitatile.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. termen de prescriptie

baicu-andrei

0

241

06 Feb 2012, 11:26

baicu-andrei Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. termen limita mentinere sechestru

Angy Rotaru

1

1504

14 Dec 2011, 15:41

Cuculis Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. imprumut la notar - nerestituit la termen

filippo-arg

1

497

17 Mar 2012, 03:48

daydreamer Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. termen de plata pentru cheltuieli judiciare

stefan

1

1433

18 Mai 2007, 12:58

BABI Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

Etichetare gresita produs in benzinarie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 31 Jul, 12:32
Divort - Scris de Blueina in Familiei la 31 Jul, 02:15
retrocedari terenuri in Moldova - Scris de Carmen Turcanu in Succesiuni la 30 Jul, 22:25
proces asociatie de locatari -cheltuieli de intretinere - Scris de cf76 in Consulta un avocat la 30 Jul, 22:07
Granituire - Scris de rolari in Consulta un avocat la 30 Jul, 21:39
Granituire - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 30 Jul, 21:19
AVEM NEVOIE DE AJUTOR - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Jul, 19:39
Vanzare ipoteca - Scris de COLETTE in Consulta un avocat la 30 Jul, 16:55
recuperare drepturi salariale - Scris de suleyman in Lichidare - Reorganizare la 30 Jul, 15:41
contract de vizionare cu agentie imobiliara - Scris de Necunoscut in Comercial la 30 Jul, 14:19
Firma - Scris de Mihai136 in Penal la 30 Jul, 11:52
refuz debransare agent termic de catre R.A.G.C.L - Scris de ionvasile in Practica notariala la 29 Jul, 16:53
Dosar penal cu probe audio telefon mobil - Scris de tyras1980 in Penal la 29 Jul, 16:06
PRESUPUSA ACUZATIE DE FURT SI PLATA - Scris de Vizitator in Penal la 28 Jul, 18:32
documente intretinere parinte - Scris de popescu in Civil la 28 Jul, 16:02
2 executari silite - Scris de bunicug in Executare silita la 28 Jul, 12:51
Facultate - Scris de Alexei in Alte discutii la 28 Jul, 03:37
dosar penal pentru nerecoltarea probelor biologoce - Scris de Vizitator in Penal la 27 Jul, 19:15
Divort/Partaj/Custodie - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 27 Jul, 15:08
Vreau sa trec copilul pe numele meu - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 26 Jul, 22:43
Actiune cu obiect accesoriu (dobanda moratorie) posibila? - Scris de nikk in Civil la 26 Jul, 18:53
schimbare nume famile dupa divort - Scris de Leon Carmen in Divagatii la 26 Jul, 18:49
Prescriere credit - Scris de Leon Carmen in Executare silita la 26 Jul, 18:37
sechestru - Scris de Vio in Consulta un avocat la 26 Jul, 05:46
Participare la licitatie - Scris de Viorela in Lichidare - Reorganizare la 26 Jul, 00:36
Post succint in sensul strangerii de clientela - Scris de Viorela in Lichidare - Reorganizare la 26 Jul, 00:34
Post succint in sensul strangerii de clientela - Scris de utilizatorLRM in Administrare site, forum la 25 Jul, 23:37
proces de evacuare in regim de urgenta - Scris de utilizatorLRM in Consulta un avocat la 25 Jul, 23:16
calomie,injurii, amenintari - Scris de vizitator in Penal la 25 Jul, 21:53
pensie ptr lucru in strainatate - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 21:40
SUCCESIUNE DUPA MOARTEA TATALUI - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 16:15
parasire localitate - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 12:45
Firma de recuperare EOS - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 10:27
PUZ - Scris de AndreeaPaul in Contencios Administrativ la 25 Jul, 09:32
poarta langa gardul meu - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 09:02
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de daniela monica in Civil la 24 Jul, 22:06
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de danielamonicag in BAROU la 24 Jul, 22:05
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de Daniela G in Ce v-ar mai interesa? la 24 Jul, 22:04
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de psiholog in Dati de stire. la 24 Jul, 22:02
radar din mers - Scris de Spin265 in Codul Rutier si dreptul transporturilor la 24 Jul, 20:41
constituire drept de abitatie viagera - Scris de utilizatorLRM in Consulta un avocat la 24 Jul, 20:32
costituire drept de abitatie viagera - Scris de utilizatorLRM in Succesiuni la 24 Jul, 18:05
BUNA ZIUA - Scris de Adi81 in Consulta un avocat la 24 Jul, 14:07
Modificare act constitutiv - Scris de Paulina23 in Comercial la 24 Jul, 09:53
transcriere sechestru - Scris de mariana dinu in Ce v-ar mai interesa? la 23 Jul, 22:19
Poprire cont bancar instituita abuziv de anaf - Scris de Adi81 in Consulta un avocat la 23 Jul, 21:26
taxa pt eliberarea actului de adjudecare - Scris de Vizitator in Executare silita la 23 Jul, 21:17
Vecinul face poze cu curtea mea - Scris de Vizitator in Civil la 23 Jul, 19:04
Intrebari despre proceduri licitatie - Scris de Vizitator in Executare silita la 23 Jul, 19:03
parasire localitate - Scris de vizitator in Penal la 23 Jul, 18:46
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat
  • semnezi cu un avocat
  • Cauta un avocat
    Dupa nume:
    Dupa cabinet:
    DOCUMENTE UTILE
    Timbru de mediu
    Dobanda legala
    Taxa judiciara de timbru
    Cunoaste-ti problema
    Penal
    Civil
    Comercial
    Proprietate Intelectuala
    Contencios administrativ si fiscal
    Litigii de munca
    Minori si familie
    Asigurari sociale
    Faliment - procedura insolventei
    Drept maritim si fluvial
    CEDO
    Utilizatori online:
    traian2006, RodicaBuliga, CANA IONELA, utilizatorLRM, tyras1980, 37 utilizatori neinregistrati
    Cautari frecvente: