Avocatura

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje/924 afisari ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Mar 2005, 11:40 
ce se intampla daca am facut sex neprotejat, ea a ramas gravida si vrea sa tina copilul, iar eu nu?
E logic ca o sa-l aiba, ca nu pot decide eu pentru ea, dar pot fi obligat sa platesc pensie alimentara? sau ce va insemna asta pentru mine daca pur si simplu nu ma intereseaza nici ea nici copilul?
multumesc

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 11:44 
Membru activ
Membru activ

esti cam smecher.... :evil: banuiesc ca nu sunteti casatoriti ca altfel nu puneai aceasta intrebare. decizia de a pastra copilul ii apartine numai ei, nu poti decide tu in acest sens deloc. si vei fi obligat la plata pensiei alimentare pt ca in certificatul de nastere te va trece la rubrica...TATAL. asa ca...va trebui sa platesti neatentia! daca nu intrii la abandon de familie si primesti inchisoare. si te poate si executa silit pentru pensia alimentara. apropo, cati ani ai?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 12:02 
din cate tin eu minte, pentru ca in certificatul de nastere sa fie trecut tatal, el trebuie sa recunoasca paternitatea copilului, nu e suficient sa declare mama ca respectivul are calitatea de tata.
daca nu recunoaste, atunci raman si alte solutii.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: hmm da
MesajScris: 04 Mar 2005, 12:05 
bun, inteleg ideea....
dar ipotetic vorbind, daca o gagica X vede pe un tip Y ca e ok, si are si bani, iar el nu o vrea pe ea ca sotie sa zicem.
si ea il "seduce" (ce dubios suna) si ulterior ii zice, mai baiete ai pus-o (si la propriu si la figurat) ca tre sa-mi platesti o gramada de bani.

Intrebarea e de fapt... legea nu permite nici o cale de scapare? Pe mine pur si simplu nu ma intereseaza. A fost doar sex. De ce trebuie sa platesc eu doar pentru ca ea are convingeri de viata diferite de ale mele?

p.s. ea are 20, eu 23 de ani, deci intelegi ca n-ar avea sens un copil in momentul actual.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 12:10 
Membru de baza

esti culmea!
de ce nu te-ai protejat daca nu vroiai sa se intample asta?

singura "scapare" este sa nu fie al tau!

daca este al tau este problema ta, legea nu are nici o treaba cu asta!
ar fi chiar culmea: tu treci prin viata presarand copii, iar legea sa te "scape".

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 12:17 
de acord cu croc.
:aplauze:

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 12:56 
Membru activ
Membru activ

Nimeni nu te poate obliga sa-l recunosti, insa mama mama copilului poate solicita instantei stabilirea paternitatii, in termen de 1 an de la nasterea acestuia.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 13:47 
croc scrie:
esti culmea!
tu treci prin viata presarand copii, iar legea sa te "scape".

Bine spus!

Dar parca este un pic de discriminare pozitiva pentru femei.
Amandoi ne bucuram de placere. Partile nu urmaresc producerea unor efecte juridice. Dupa, doar femeia decide daca barbatul va fi sau nu tinut sa-si execute obligatiile. Mie imi seamana a conditie pur potestativa.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 14:09 
Membru de baza

:lol: :lol: :lol:

nu, nu e asa!

eu vad lucrurile asa:
mama natura a hotarat ca acea placere sa produca efecte, si nu neaparat juridice;
noi toti stim asta, sau cel putin se presupune ca am trecut de faza cu barza;
daca vrei sa te bucuri de placere stii care pot fi urmarile;
omul, in inteligenta lui a inventat masuri de protectie;
ca sa nu ma acuzi de discriminare :grin: , precizez ca sunt metode controlabile exclusiv de femei si metode controlabile si de barbati;
daca tu nu vrei sa se produca efectul, te asiguri ca nu se va produce;
daca nu te-ai asigurat platesti propria-ti prostie;
este simplu si la indemana ambelor parti;

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 14:14 
Nu te supara pe mine.
A fost doar o incercare de gluma. Personal ma gandesc la binele copilului. Indiferente daca parintii l-au vrut sau nu, odata nascut trebuie sa-i acorde ingrijre.

Si stii ca sunt pentru egalitatea intre femei si barbati. Uneori spal si vasele. :grin:

Ce mai este?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 14:36 
Membru de baza

nu nu nu! nu m-am suparat!

imi place faza cu vasele :grin:

esti insurat? 8-)

in alta ordine de idei sunt de acord cu tine si cred cu tarie ca daca ai facut un copil, trebuie sa-l ingrijesti;
cu privire la egalitatea dintre femei si barbati, personal nu prea as vrea-o, pentru ca nu-mi place sa duc gunoiul! :grin:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 14:40 
Membru de baza

vroiam sa mai spun ca poate fata chiar vrea copilul si nu are nici o treaba cu tatal sau cu banii lui;
pur si simplu este copilul ei si nu vrea sa-l omoare; de ce trebuie sa te gandesti neaparat ca vrea bani, nu inteleg;
in fine, am divagat!

scuze celorlalti membri! :floare:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: hmm da
MesajScris: 04 Mar 2005, 14:55 
Membru de baza
Membru de baza

verdeprezinta scrie:
Intrebarea e de fapt... legea nu permite nici o cale de scapare?

Desi neprevazuta de lege, toata lumea este de acord ca singura cale de scapare se numeste prezervativ, si se foloseste inainte, nu dupa. :-D :-D :-D

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 15:01 
Membru de baza

:lol: :lol: :lol:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2005, 15:25 
V-ati gindit macar o secunda la farima de viata nevinovata? Dincolo de interesele pecuniare pe care le urmariti amindoi, un copil este ceva minunat (pacat ca nu te intereseaza subiectul) si este un OM, deci nu te poti preface si ignora faptul ca are drepturi, dar vezi ca nu trebuie sa te insori cu ea, e suficient sa ajuti sa traiasca acel pui de om, nevinovat de toata tarasenia. Asa e drept! Acum esti mic. Punct. Cind vei fi mai mare, cind vei avea proprii tai copii doriti, vei intelege cu siguranta ce ai lasat sa se piarda. Scuze pt. mesajul meu nejuridic si off topic.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. as putea lua un copil in tutela daca lucrez in alta tara?

Marmota

1

139

17 Sep 2012, 12:50

johei Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Vreau sa divortez cat mai repede, si vreau si copilul

Pera A

0

217

15 Dec 2011, 16:16

Pera A Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. as vrea sa divortez

felix

2

354

19 Oct 2006, 08:29

totem Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Tatal minorului vrea sa imi ia custodia

geanina

1

190

11 Iun 2012, 10:10

C_A_Coltuc Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Ea vrea sa divorteze dar el refuza sa-i dea certif. de casat

gim05

4

400

16 Mar 2006, 22:31

bozo Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

actiune instanta pentru rectificare de coordonate cadastrale - Scris de SLC in Consulta un avocat la 25 Oct, 20:32
termen prescris - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 25 Oct, 14:30
Acte pentru casatorie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 24 Oct, 21:38
Cum scap de executare silita in cazul meu. - Scris de Alex005 in Executare silita la 24 Oct, 15:00
Prescriptia creditului - Scris de focus in Executare silita la 24 Oct, 11:12
probleme cu transgaz in legatura cu conducta de gaz metan - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:05
retrocedari - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:01
Reluare activitate dupa concediul de crestere copil - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 10:56
recuperare imprumut - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 10:49
banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:47
Nu pot evacua imobilul adjudecat - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:39
Kruk - executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:28
drepturi salariale - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:22
somatie executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:07
CREDITE BANCARE - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
obligatia de a semna un proces verbal (obligatia de a face) - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
Imi inchide usa - Scris de Silviu in Familiei la 23 Oct, 22:33
Alcoolemie - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 20:10
program vizitare si un sfat in plus - Scris de drepturi egale in Familiei la 23 Oct, 18:19
Cotestatie la executare - Scris de andreeacorina in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:36
recuperare bani - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:31
Inscriere in CF, deschiderea mostenirii - Scris de leonardo in Succesiuni la 22 Oct, 20:19
recuperare creanta prin compensare Dosar 2259/121/2014 - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 22 Oct, 18:58
reprezentare instanta - Scris de matius cta in Civil la 22 Oct, 16:48
Instintare Executare Silita SC EOS KSI - Scris de keloo in Executare silita la 22 Oct, 14:13
refuz de acceptare reziliere contract de reprezentare - Scris de polixenia in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:37
Respingerea dosarului de pensionare de catre CJPNeamt - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:33
rugaminte - Scris de Silviu in Noul Cod Penal la 21 Oct, 21:44
Dosar ANRP - Scris de cipelinio in Alte discutii la 21 Oct, 14:05
Amenda pentru zgomot in apartament - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 21 Oct, 13:15
vanzare teren cu chitanta detaliata - Scris de Silviu in Civil la 21 Oct, 12:51
cumparare teren cu chitanta de mina - Scris de Vizitator in Civil la 21 Oct, 12:45
Tentativa furt ITALIA - Scris de Silviu in Barfe la 20 Oct, 22:20
adeverinta de vechime - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 20 Oct, 19:25
Actiune in contestare privind grupa 2 de munca - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 20 Oct, 18:09
Intrebare drept de vot! - Scris de Silviu in Civil la 19 Oct, 18:17
Redeschiderea procesului penal in cazul judecarii in lipsa - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 19 Oct, 18:12
mesajele telefonice proba in instanta? - Scris de Simona Radac in Penal la 19 Oct, 08:18
Conducere sub influenta alcoolului - recuperare permis - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 18 Oct, 12:18
Obligativi​tate conventie uz si servitute - acord acces gaze - Scris de Vizitator in Comercial la 18 Oct, 11:18
Pensie alimentara major - suspendare - Scris de CrinaTM in Familiei la 17 Oct, 17:30
apartament - Scris de Vizitator in Succesiuni la 17 Oct, 13:56
Arhiva Titluri Proprietate - Scris de Vizitator in Succesiuni la 17 Oct, 13:43
Despre Legea 18, Legea Lupu.... - Scris de Vizitator in Succesiuni la 17 Oct, 13:39
Noul cod civil sau vechiul cod civil ? - Scris de Vizitator in Civil la 17 Oct, 13:26
Anulare contract vanzare cumparare pentru pret lezionar? - Scris de Av. Aura Ivan in Civil la 17 Oct, 11:40
apartament cu restante la icral - Scris de Av. Aura Ivan in Civil la 17 Oct, 11:17
Teren cumparat cu chitanta de mana - Scris de Av. Aura Ivan in Civil la 17 Oct, 10:48
Decizie in limba romana data de CEDO . - Scris de lucy in CEDO la 16 Oct, 18:29
Intrebare drept de vot! - Scris de Daniel Portman in Ce v-ar mai interesa? la 16 Oct, 16:42
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat