Avocatura

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje/2175 afisari ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2006, 21:28 
Membru activ
Membru activ

Cum spuneam, amesteci rau patrimoniul persoanei fizice cu cel al persoanei juridice.
Iar acordul proprietarilor persoane fizice se cere taman in baza separatiei de patrimonii.
Iar banii incasati de societate nu profita asa pur si simplu asociatilor.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2006, 21:38 
Membru senior
Membru senior

aira, sau poate nu?
ca daca ti-l subinchiriaza mult sub valoarea pietei, pretul fiind totusi serios, ce faci?
ca persoana fizica le dai pe de-a moaca, iar ei il subinchiriaza, pe un pret derizoriu si isi trag chiria pe partea cealalta.(the other side of the moon)

parerea mea e ca aici e potential pentru multe probleme si incurcaturi...
asa ca vezi ce fel de subinchiriere sa incheiat, pe ce termen, in ce conditii, daca e sau nu inscris in CF, etc.

si in functie de asta, hotarasti.

oricum, daca deja au subinchiriat, lupta va fi lunga sa-i scoti afara.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2006, 21:46 
As prefera sa nu stam pe picior de lupta, pentru ca scopul discutiei era gasirea unei solutii cat mai viabile, si nu proferarea de "complimente"
nu vreau sa dau nimanui lectii de drept, asa ca voi fi concisa:
1. nu putem vorbi de separatie de patrimonii, si nu avem ce amesteca. proprietarul este persoana fizica, nu societatea, si oricum registrul comertului nu face distinctie intre proprietar persoana fizica si proprietar persoana juridica atunci cand se pune problema de acord.

2.nu am spus ca profita pur si simplu. am spus doar ca "din moment ce sunt asociat in societate, imi cam profita "profitul"".
era o gluma care se referea la urmatorul aspect: de multe ori, pentru a se evita inregistrarea unui venit pe care l-ai obtine ca persoana fizica si pentru care platesti impozite (ma refer strict la faptul ca orice contract de inchiriere pe care l-ar incheia o persoana fizica, in calitate de comodant, cu o persoana juridica in calitate de comodatar, trebuie inregistrat la administratia financiara), se incheie un contract de comodat cu firma la care sunt asociat si uterior un contract de subinchiriere cu un tert. Si pentru banii pe care ii primesti cu titlu de chirie ca persoana juridica platesti "taxe" catre stat, dar rulezi niste bani in contabilitate.

Oricum, ca sa concluzionam, si promit ca ma opresc aici, este o problema de contabilitate. Asa ca daca este vreun contabil in zona, ar putea sa dea lamuriri suplimentare.

O seara buna la toata lumea :floare:

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2006, 22:20 
Denominatus, s-ar putea sa ai dreptate, dar repet

"consider deci ca cea mai buna metoda pt a putea sa ii dam un raspuns cat mai exact Bubulinei este de a ne explica ea exact ce ar vrea sa obtina"

eu am incercat doar sa-i explic pelerinului ca neavand toate datele problemei, nu stim daca profita sau nu persoanei fizice, si de multe ori in spatele subinchirierilor se afla altceva.

exista si varianta rezilierii contractului de comodat

dar atat timp cat nu stim exact ce clauze contine, e dificil de dat un raspuns exact

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: contract de comodat
MesajScris: 21 Iul 2006, 08:08 
Membru de baza
Membru de baza

bubulina scrie:
Salut! am si eu urmatoarea speta.
Un spatiu comercial este cumparat pe persoana fizica.Eu ca persoana fizica fac cu o societate la care sunt asociat un contract de comodat.
Societatea mea il subinchiriaza la o alta societate comerciala.Ce ziceti am voie sa subinchiriez in baza contractului de comodat.(nu exista clauza de interzicere in contractul de comodat)La toata lumea :cafea:

Din datele problemei, eu nu vad niciun impediment ptr. a subinchiria, probleme ar putea sa apara daca proprietarul ar fi s.c.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 15:42 
[quote="aira"](ma refer strict la faptul ca orice contract de inchiriere pe care l-ar incheia o persoana fizica, in calitate de [u]comodant[/u], cu o persoana juridica in calitate de [u]comodatar[/u], trebuie inregistrat la administratia financiara [/quote]

scuze, am scris din greseala comodant si comodatar si era vorba de fapt de proprietar si chirias sau locator si locatar, pentru ca vorbeam de inchiriere

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 15:59 
Membru senior
Membru senior

whatever. intrebarea este.. tu ce vrei si ei ce vor? adicatelea... unde-i baiul in toata tarasenia asta?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 16:03 
Membru de baza
Membru de baza

La intrebarea asta doar Bubulina ar putea sa raspunda..ea a initiat topicul... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 16:37 
corect

bubulina e singura care ar putea sa ne lamureasca ce vrea, dar nu a facut-o

raspunsul la intrebarea ei este da, se poate subinchiria, insa in functie de clauzele contractului comodat si de interesele carei parti le apara, datele problemei se pot "modifica".

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 17:35 
Membru Junior
Membru Junior

oau!!!
Multmesc!
De fapt,pe mine ma interesa daca pot subinchiria in baza contractului de comodat.Daca contractul de comodat unul cu titlu gratuit imi permite sa subinchiriez-- cu titlu oneros.In speta de fata,intamplarea face sa fie chiar asociatul, proprietarul spatiului respectiv.
Intre timp ca sa fiu acoperita am cerut si acordul scris al proprietarului si este OK.
Desi,chiar daca nu-l depuneam, nu cred ca se ridica vreo problema la registru,intrucat in contractul de comodat neexistand o clauza de interzicere,se presupune ca este permisa subinchirierea.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2006, 17:54 
Membru activ
Membru activ

bubulina scrie:
oau!!!
Multmesc!
De fapt,pe mine ma interesa daca pot subinchiria in baza contractului de comodat.Daca contractul de comodat unul cu titlu gratuit imi permite sa subinchiriez-- cu titlu oneros.In speta de fata,intamplarea face sa fie chiar asociatul, proprietarul spatiului respectiv.
Intre timp ca sa fiu acoperita am cerut si acordul scris al proprietarului si este OK.
Desi,chiar daca nu-l depuneam, nu cred ca se ridica vreo problema la registru,intrucat in contractul de comodat neexistand o clauza de interzicere,se presupune ca este permisa subinchirierea.

nu se poate subinchiria in baza contractului de comodat decat daca este prevazuta expres in contract o asemenea posibilitate
vezi deak - contracte speciale unde ai toata argumentatia in acest sens

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2006, 12:04 
Membru Junior
Membru Junior

Deak e usor depasit.Aici se aplica normele de drept comercial.Chiar daca e vorba de " comodat" in Contracte Speciale ,aici este un simplu contract de inchiriere cu titlu gratuit >Nu conteaza cum se intituleaza..Problema este ca e cu titlu gratuit subinchirierea.Dar cred ca si asta se poate trece cu vederea , avand in vedere ca ai acordul proprietarului .Cel putin eu asa vad lucrurile: e permis tot ce dreptul si bunul simt permit.Si cum tu nu ai adus nici un prejudiciu nimanui, decat poate statului , prin neplata unui impozit,cred ca e totul ok, atata timp cat nimeni nu te poate obliga sa iei bani, desi fiind comercial...si scopul oricarei soc. com este realizarea de profit , dar nu si al oricarei persoane fizice, chiar daca e subiect in raporturi de drept comercial.
E prea complicat .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2006, 13:06 
Membru activ
Membru activ

totusic eu zic sa nu inventam institutii de drept noi - inchiriere cu titlu gratuit.
oricum bubulina a rezolvat problema cat se poate de usor si de bine luand acordul proprietarului, restul sunt chestiuni pur teoretice care in cazul de fata nu pot decat sa incurce si mai mult problema

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2006, 13:11 
Membru Junior
Membru Junior

asa e, ai dreptate, din punctul meu de vedere.
M-am lasat prea mult sedus de subiect, trebuie sa spun ca imi place.Foarte mult .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Iul 2006, 02:41 
Firtzy scrie:
Deak e usor depasit.Aici se aplica normele de drept comercial.Chiar daca e vorba de " comodat" in Contracte Speciale ,aici este un simplu contract de inchiriere cu titlu gratuit >Nu conteaza cum se intituleaza..Problema este ca e cu titlu gratuit subinchirierea.Dar cred ca si asta se poate trece cu vederea , avand in vedere ca ai acordul proprietarului .Cel putin eu asa vad lucrurile: e permis tot ce dreptul si bunul simt permit.Si cum tu nu ai adus nici un prejudiciu nimanui, decat poate statului , prin neplata unui impozit,cred ca e totul ok, atata timp cat nimeni nu te poate obliga sa iei bani, desi fiind comercial...si scopul oricarei soc. com este realizarea de profit , dar nu si al oricarei persoane fizice, chiar daca e subiect in raporturi de drept comercial.
E prea complicat .

Firtzy mama, esti usor bulversant. :-P
Am si eu o curiozitate. Tu te-auzi ce vorbesti?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. contract de comodat

EllaB

14

1794

30 Sep 2004, 07:39

EllaB Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. contract de comodat

tantza

1

439

17 Mar 2005, 12:47

adviser45 Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Contract de comodat

teodora31

6

1667

03 Mar 2014, 10:38

anca PFA Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. contract comodat

velicu

6

2879

06 Apr 2009, 17:45

carmemel Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. CONTRACT DE COMODAT

Carmel Georgescu

0

316

26 Mar 2010, 13:02

Carmel Georgescu Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

TEREN PRIN CONSTITUIRE VANDUT INAINTE DE 10 ANI. - Scris de attraction in Practica notariala la 31 Oct, 18:42
Aparare pentru sms-uri trimise - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 31 Oct, 16:46
desfacerea contrctului de munca - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 31 Oct, 13:03
pensie alimentara - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 21:33
drepturi parintesti - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 21:29
dosar ANRP bucuresti - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 21:22
executare silita - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 15:35
Promisiune,Furt si Refuz de a incheia contractul de vanzare - Scris de Ella21 in Comercial la 30 Oct, 13:36
PROBLEME CU CEI DE LA ORANGE - Scris de Silviu in Alte discutii la 29 Oct, 23:14
Accident - Scris de Silviu in Penal la 29 Oct, 23:09
Retrocedare teren agricol - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:40
Cerere redeschidere proces - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:29
Sume incasate necuvenit. - Scris de PopaAndrei in Procedura Civila la 29 Oct, 19:15
Lipsa CNP - Scris de xyzZ in Contencios Administrativ la 29 Oct, 19:03
Reluare activitate dupa concediul de crestere copil - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:12
ridicare sechestyru - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:04
pensie alimentara - Scris de Silviu in Divagatii la 28 Oct, 22:45
proces de uzucapiune - Scris de Silviu in Civil la 28 Oct, 15:03
Probleme cu contractul la o firma de telefonie mobila - Scris de Silviu in Procedura Civila la 28 Oct, 14:59
ACCIDENT RUTIER CU VICTIMA - Scris de Silviu in Procedura Penala la 28 Oct, 14:58
executare eos romania - Scris de COCOLINO in Consulta un avocat la 28 Oct, 12:01
VAND CARTI DE DREPT - vechi Dongoroz, Tanoviceanu - Scris de crisgeo in Barfe la 27 Oct, 16:48
Amenda pentru zgomot in apartament - Scris de Flor in Consulta un avocat la 27 Oct, 15:20
Mostenirea rezervei succesorale - Scris de leonardo in Succesiuni la 27 Oct, 10:38
actiune instanta pentru rectificare de coordonate cadastrale - Scris de SLC in Consulta un avocat la 25 Oct, 20:32
termen prescris - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 25 Oct, 14:30
Acte pentru casatorie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 24 Oct, 21:38
Cum scap de executare silita in cazul meu. - Scris de Alex005 in Executare silita la 24 Oct, 15:00
Prescriptia creditului - Scris de focus in Executare silita la 24 Oct, 11:12
probleme cu transgaz in legatura cu conducta de gaz metan - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:05
retrocedari - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:01
recuperare imprumut - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 10:49
banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:47
Nu pot evacua imobilul adjudecat - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:39
Kruk - executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:28
drepturi salariale - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:22
somatie executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:07
CREDITE BANCARE - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
obligatia de a semna un proces verbal (obligatia de a face) - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
Imi inchide usa - Scris de Silviu in Familiei la 23 Oct, 22:33
Alcoolemie - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 20:10
program vizitare si un sfat in plus - Scris de drepturi egale in Familiei la 23 Oct, 18:19
Cotestatie la executare - Scris de andreeacorina in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:36
recuperare bani - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:31
Inscriere in CF, deschiderea mostenirii - Scris de leonardo in Succesiuni la 22 Oct, 20:19
recuperare creanta prin compensare Dosar 2259/121/2014 - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 22 Oct, 18:58
reprezentare instanta - Scris de matius cta in Civil la 22 Oct, 16:48
Instintare Executare Silita SC EOS KSI - Scris de keloo in Executare silita la 22 Oct, 14:13
refuz de acceptare reziliere contract de reprezentare - Scris de polixenia in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:37
Respingerea dosarului de pensionare de catre CJPNeamt - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:33
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat