Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje/3432 afisari ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Constructie fara autorizatie
MesajScris: 17 Noi 2004, 15:39 
Am acontat o casa intr-un cartier nou construit, proprietarul detine proiect, cadastru pentru teren si certificat de urbanism, a depus si documentatia pentru obtinerea autorizatiei de construire dar se pare ca nu se poate obtine pentru ca nu s-au trasat strazile.
Pentru ca deja am acontat aceasta casa ma gandesc sa cumpar terenul si apoi sa fac o actiune in constatare pentru constructie, ce ziceti pot aparea probleme?
Nici amenda nu-i prea mica de la 10 - 120 mil, asa ca trebuie sa ma grabesc un pic cu introducerea actiunii.
Daca aveti experienta in acest sens, va rog sa ma sfatuiti!

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Noi 2004, 16:37 
Membru de baza
Membru de baza

Eu personal am ceva experienta in aceasta problema in sensul ca sunt mai mult sau mai putin in aceasta situatie, termenul de prescriptie s-a implinit in ce ma priveste deci nu mai risc amenda insa nu introduc actiunea in constatare a dobandirii dreptului de proprietate prin accesiune reala imobiliara pentru ca HABAR NU AM CU CINE SA MA JUDEC!
daca la intrebarea aceasta ai gasit deja tu un raspuns as fi bucuroasa sa-l aflu.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Noi 2004, 17:03 
Membru de baza

eu am avut asa ceva;
am chemat in judecata primaria de sector, primaria mare si pe mostenitorul proprietarului de la care se cumparase terenul pe care s-a construit casa fara autorizatie;
instanta - jud.5, a invocat si admis exceptia lipsei calitatii proc. pasive a primariilor si am ramas in cauza cu vanzatorul terenului ;
s-a admis si s-a constatat ca a intervenit accesiunea dar numai pentru ca, la momentul la care s-a inceput constructia, terenul nu era inca proprietatea constructorului (terenul era cumparat prin chitanta de mana motiv pentru care s-a cerut in instanta constatarea interventiei vanzarii; in timpul acestui proces pentru teren s-a inceput constructia);
asa a reusit instanta sa incadreze actiunea in limitele accesiunii artficiale;
se timbreaza la valoare;
eu nu m-as baga in asa ceva de buna voie, mi se pare mai complicat decat autorizatia; dan eu nu am incercat sa obtin vreodata o autorizatie;

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Noi 2004, 14:13 
E clar mai simplu cu AC, dar daca nu se poate trebuie sa fac ceva, termenul de prescriere nu s-a implinit si chiar imi este teama de amenda.
Eu am cumparat-o de curand, asa ca voi chema urgent in judecata primaria pt actiune constatare

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Noi 2004, 14:36 
Membru de baza
Membru de baza

pai da!
la mine insa situatia e ceva mai complicata.
respectiv terenul e al sotului meu, dobandit prin mostenire de la parintii lui.
casa e construita tot de el (pe locul fostei case batranesti in care a crescut el), fara autorizatie (caci a rugat pe cineva sa se ocupe de autorizatie si acesta l-a tot amanat ca sa-i spuna intr-un final ca nu poate)
in consecinta: cu cine s-ar putea judeca? primaria nu are calitate pasiva in cauza iar alt parat nu gasesc.
as putea introduce, sa zicem, actiunea eu si sa ma judec cu el (ca proprietar al terenului) ca nu eram casatoriti la data edificarii constructiei. dar si asta e discutabil ca exista o intreaga polemica despre regimul constructiilor edificate de unul dintre soti pe terenul celuilalt sot.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Noi 2004, 16:34 
PAI NU!!!
ca tot cu primaria am io treaba si cred ca si tu, de fapt ce vrem sa se constate existenta acestei constructii pe terenul respectiv iar hot judecatoresca sa asigure intrarea in legalitate, adica ori sa oblige primaria la eliberarea autotrizatiei de construire, ori sa tina loc de AC.Gresesc??

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Noi 2004, 17:30 
Membru de baza
Membru de baza

da dar practica instantelor zice ca nu se poate ca iti invoci propria culpa, cine te-a pus sa construiesti fara autorizatie. Se admit astfel de actiuni numai daca este vorba de constructii vechi de tot (20 - 30 ani)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2004, 02:20 
Membru de baza

da, attorn. are dreptate;
si nu poti obliga primaria la emiterea unei autorizatii;
are cu siguranta ceva motive pentru care nu poate sa o emita siinstanta nu o sa o oblige decat daca tu indeplinesti conditiile cerute de ei; (nu tu, ci proiectul casei :lol: )

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2004, 09:03 
Membru senior
Membru senior

Attorney, ma gandesc sa chemi Statul prin Ministerul Finantelor. Practic in patrimoniul lui intra constructiile fara proprietar.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2004, 11:08 
Membru de baza
Membru de baza

ma rog, eu indeplinesc conditiile insa autorizatia nu a fost emisa pentru ca nu se mai putea obtine avizul celor de la Inspectoratul in Constructii pentru era deja gata casa si astia nu dau nici un aviz in atare situatie.
da tot acolo suntem.
Pentru Minodora: ce spui tu este valabil in cazul succesiunilor vacante. Casa de care vorbesc eu are proprietar, mie imi lipseste actul ad probationem. In fapt nu contesta nimeni dreptul de proprietate al sotului meu asupra constructiei.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2004, 15:08 
Membru senior
Membru senior

Stiu ca este valabil in cazul succesiunilor vacante. M-am gandit ca ar fi ceva de care sa te agati.
Oricum, eu sunt intr-o iesire din indiviziune cu statul si inca nu s-a hotarat instanta daca sa ma judec cu Primaria sau cu Statul... :(

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2004, 16:34 
Membru senior
Membru senior

Recunosc ca n-am citit chiar tot ce s-a scris mai sus dar am totusi o intrebare, de ce mai trebuie autorizatie de constructie daca s-a facut deja constructia ?
Pentru intabulare?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Noi 2004, 20:53 
Membru activ
Membru activ

Pentru a intra in legalitate. Odata constructia realizata, in practica nu se recurge la demolare ci se elibereaza autorizatia de constructie.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2004, 08:36 
Membru senior
Membru senior

oana_dan scrie:
Pentru a intra in legalitate. Odata constructia realizata, in practica nu se recurge la demolare ci se elibereaza autorizatia de constructie.

Eu stiu ca autorizatia este actul administrativ care iti permite ridicarea unei constructii (dupa ce, de regula, prin certificatul de urbanism s-a stabilit regimul juridic al terenului).
In privinta intabularii si pentru inregistrarea pentru plata impozitelor cred ca se pot gasi si alte cai.
Nu prea cred ca vreo instanta ar putea obliga la emiterea unui astfel de act administrativ retroactiv.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2004, 16:04 
Membru de baza
Membru de baza

[quote="croc"]s-a admis si s-a constatat ca a intervenit accesiunea dar numai pentru ca, la momentul la care s-a inceput constructia, terenul nu era inca proprietatea constructorului (terenul era cumparat prin chitanta de mana motiv pentru care s-a cerut in instanta constatarea interventiei vanzarii; in timpul acestui proces pentru teren s-a inceput constructia);
asa a reusit instanta sa incadreze actiunea in limitele accesiunii artficiale;
se timbreaza la valoare;[quote="croc"]

Nu vad nici o legatura cu accesiunea asa ca explica-mi te rog si mie cum adica ai construit pe terenul altuia si ai dobandit dreptul de proprietate asupra constructiei prin accesiune?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. autorizatie de la IGP

elenailie

0

136

17 Noi 2011, 14:36

elenailie Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Firma fara bunuri si fara bani de amenda

Zamfir

1

205

10 Mai 2012, 13:20

C_A_Coltuc Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Ce sanse am fara contract si fara factura semnata ?

Gheorghe

1

490

03 Iun 2012, 17:55

andr33a_rose Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Autorizatie functionare primarie

hansolo67

0

765

11 Mar 2011, 12:33

hansolo67 Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. TVA constructie veche

Movileanu

0

148

19 Feb 2012, 20:23

Movileanu Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

custodie bebe de 10 luni - Scris de Leon Carmen in Familiei la 19 Sep, 19:55
Contract de donatie - Scris de andreiu in Procedura Civila la 19 Sep, 16:41
pensie alimentara - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 19 Sep, 12:36
admitere liceu - Scris de Tissot in Civil la 19 Sep, 11:28
Pensie Alimentara - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 18 Sep, 22:05
Copie sentinta civila nedefinitiva - Scris de trica599 in Procedura Civila la 18 Sep, 18:49
Executare silita - cand se prescrie datoria? - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 18 Sep, 13:42
apartament - Scris de Mares in Succesiuni la 17 Sep, 22:08
Pensie intretinere: executare in natura? - Scris de Camelia N in Familiei la 17 Sep, 19:16
acces pe proprietate cf art 622 cod civil - Scris de andra 14 in Consulta un avocat la 17 Sep, 18:12
acces la drumul national - Scris de Vizitator in Civil la 17 Sep, 16:52
infractiunea de fals, anulare inscrisuri - Scris de sfera in Penal la 16 Sep, 19:46
pensie alimentara - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:51
Relatie intre un major si o minora - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:50
Divort - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:46
incetare CIM, art 31, alin 3, pe durata stimulent insertie - Scris de steluta_ichimescu in Consulta un avocat la 16 Sep, 10:13
Abuz de increde - minor - Scris de Danut in Penal la 15 Sep, 22:21
propiripe salariu sau pe cont - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 15 Sep, 20:34
INDICATOR RUTIER DEGRADAT - Scris de Silviu in Divagatii la 15 Sep, 17:41
suspendare la executare - Scris de Silviu in Executare silita la 15 Sep, 17:40
Vreau sa plec de acasa - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 14 Sep, 23:32
Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germania - Scris de Dan Romanu in Procedura Penala la 14 Sep, 23:08
Imposibilitate de plata credit - Scris de Vizitator in Executare silita la 14 Sep, 22:39
nerespectare hotarare judecatoreasca - Scris de gagea in Penal la 14 Sep, 12:50
Romtelecom - Scris de Nicicum in Civil la 13 Sep, 23:29
datorii neplatite la cet - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 22:28
luare in spatiu (pentru buletin) - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:55
declaratie falsa de deces - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:49
Bun comun sau bun propriu? - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:45
Ingrijire batran - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:19
ACORDAREA GRUPEI 1 DE MUNCA LA CFR - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 15:47
Anulare contract vanzare cumparare pentru pret lezionar? - Scris de andipop77777 in Civil la 12 Sep, 17:14
Nu am voie sa ma debransez - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 12 Sep, 17:03
succesiune - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 11 Sep, 05:38
gesturi obscene - Scris de Silviu in Drept Comunitar la 10 Sep, 21:57
practica executorul judecatoresc - Scris de dorin023 in Executare silita la 10 Sep, 17:29
O facultate de drept buna? - Scris de luciansimion in Barfe la 10 Sep, 14:01
Padure - Scris de mimi miha in Penal la 10 Sep, 12:57
Dizolvare -societatea nu a depus, timp de 3 ani consecutivi - Scris de MariusH in Comercial la 9 Sep, 23:16
Inactivitate fiscala - Scris de Nick2006 in Drept Societar la 9 Sep, 21:41
Teren cumparat cu chitanta de mana - Scris de ramona 78 in Civil la 9 Sep, 18:34
SCCESIUNE - Scris de Vizitator in Practica notariala la 9 Sep, 10:20
Autoturism vandut la licitatie de ANAF - Scris de Vizitator in Executare silita la 9 Sep, 09:55
Succesiune dupa bunici - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 9 Sep, 09:37
ingradirea dreptului la proprietate - Scris de ANGELICA in Codul Rutier si dreptul transporturilor la 8 Sep, 18:11
Cum obtin autorizatie constructie pentru o casa construita? - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 8 Sep, 10:16
Notificare de evacuare fara sentinta judecatoreasca - Scris de Vio in Consulta un avocat la 6 Sep, 16:49
Uzufruct viager - Scris de Leon Carmen in Civil la 6 Sep, 13:15
intravenient fortat -cheltuieli judecata - Scris de amelialg in Procedura Civila la 4 Sep, 16:47
neplata salariului de 2 luni - Scris de georgengf in Muncii la 4 Sep, 16:24
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat