Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea
HOME
STIRI
ANALIZA INTERVIU SFATUL EXPERTULUI
LEGISLATIE
FORUM AVOCATI CONTACT

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje/388 afisari ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: concedierea si sarcina
MesajScris: 20 Mai 2009, 14:41
Curios
Curios

Membru din: 20 Mai 2009, 13:00
Mesaje: 4
Am si eu o problema. In ianuarie am avut evaluarea anuala la firma, la care in urma unei greseli am primit calificativul "inferior asteptarilor". Ulterior acestei evaluri, in luna martie, am primit un avertisment scris pt aceste greseli. In luna martie am primit din partea firmei un test la care am facut 72%. Eu am aflat in data de 05.05 ca sunt insarcinata, si cred ca a aflat si angajatorul meu. In data de 07.05 am primit din partea firmei o convocare pt o cercetare prealabila, care se referea la un referat din data de 06.05, referat de care eu nu am luat la cunostinta, dar in care din cate am auzit este specificat si acest ultm test, si abaerea pt care am primit deja un avertisment scris. In aceea hartie de convocare este mentionat faptul ca daca nu ma prezint la convocare, aceasta constituie abatere disciplinara care se va sanctiona ca si atare. Problema e ca fiind insarcinata, eu nu ma pot duce la aceasta convocare, mai ales tinand cont de faptul ca e la o distanta de 7 ore. Daca eu anunt acum angajatorul oficial, cu adeverinta de la medic, care va fi situatia. Mentionez ca adeverinta o sa o pot trimite inainte de data stabilita pt convocare. Pot sa imi iau concediu medical pt perioada in care e si data convocarii? Cand spune ca se considera abatere disciplinara asta la ce se refera? Cum se va inchide cartea de munca? Am uitat sa spun ca in momentul in care am primit convocarea si am sunat la sediul firmei, mi s-a spus ca daca vreau pot sa imi dau eu direct demisia ca sa nu mai fie probleme sau sa se inchida cartea de munca cu acordul partilor, situatii care le-au refuzat categoric deoarece nu as mai beneficia nici de somaj. Sper ca nu m-a intins foarte mult, si multumesc de raspunsuri.


Raportează acest mesaj
Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2009, 16:26
Membru activ
Membru activ

Membru din: 28 Apr 2009, 13:00
Mesaje: 448
de unde ştii că a aflat angajatorul că ai fi însărcinată? l-ai notificat tu în scris?


Raportează acest mesaj
Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mai 2009, 10:07
Curios
Curios

Membru din: 20 Mai 2009, 13:00
Mesaje: 4
nu. am anuntat verbal supervizorul de zona si cred ca acesta a spus. oricum idee e ce pot face eu acum?


Raportează acest mesaj
Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mai 2009, 11:17
Membru activ
Membru activ

Membru din: 28 Apr 2009, 13:00
Mesaje: 448
îmi miroase că angajatorul vrea să te ejecteze din firmă pe criterii disciplinare (cel mai fain mod de altfel pentru angajator):

dar s-o luăm în ordine:
avertismentul scris nu l-ai contestat defel în instanţă, aşa-i? prin urmare, ai deja o abatere disciplinară la activ.
acum despre convocarea la cercetare disciplinară: codul muncii zice că Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile. neprezentarea la cercetarea disciplinară, în sine, nu poate constitui o sancţiune disciplinară, chiar dacă în regulamentul vostru intern scrie că dacă nu mergi la ora şi locul prevăzute eşti pasibilă de a fi sancţionată disciplinar, pentru că - dacă o astfel de prevedere ar exista - ea ar fi contrară codului muncii. tu nu te vei prezenta la cercetarea disciplinară dispusă de angajator, deoarece ai un motiv obiectiv pentru care nu poţi participa, şi anume eşti în incapacitate temporară de muncă, fapt dovedit cu certificatul de concediu medical. acum, acest certificat trebuie comunicat angajatorului (să zicem prin poşta recomandată, cu confirmare de primire) respectând cele impuse prin regulamentul intern al angajatorului (de exemplu: trebuie depus în x zile de la acordarea sa, trebuie anunţat în prealabil angajatorul în scris/verbal despre incapacitatea temporară de muncă survenită, trebuie vizat concediul de către medicul de medicina muncii agreat de societate, etc, etc). de exemplu, dacă nu depui concediul medical după tipicul prevăzut în regulamentul intern, te vor mai putea sancţiona încă o dată disciplinar, motivând că nu cunoşteau că eşti bolnavă, că nu a ajuns concediul la sediu, că "n" motive, că nu ai fost prezentă la cercetarea disciplinară, etc. deci cu concediul medical (actul în sine) trebuie avut mare grijă cum şi când îl comunici angajatorului, ca acesta să nu o dea la întors după aceea. poţi să îţi iei concediu medical şi dacă durata sa se suprapune peste data convocării, fără nici o problemă. dar, după ce va expira concediul medical, iarăşi te vor chema la cercetare, şi tot aşa. în final vei ajunge şi la cercetare, după o perioadă, ocazie cu care (părerea mea) chiar dacă le vei demonstra că nu ai dreptate, te vor mai sancţiona încă o dată. iar după aceea vor constata că ai abateri disciplinare repetate, (minim două) caz în care îţi vor desface disciplinar c.i.m., fără drept de apel (una din martie, iar a doua prefigurată în momentele viitoare). dar tu trebuie să gândeşti în perspectivă, de genul: până nasc trebuie să-mi continue în vreun fel contractul de muncă pentru a beneficia de concediul (şi de banii aferenţi) perioadei de creştere şi îngrijire copil. din câte ştiu, în ultimii doi ani, înainte de data naşterii copilului, trebuie să fi fost angajată minim 12 luni ca să poţi beneficia de acei bani. ori, caz rarisim, să-i convingi pe angajator să te ejecteze cu 65 al. 1 c. muncii, pentru a intra în şomaj, etc., - dar asta se pare că nu vei reuşi. mai revino cu informaţii.


Raportează acest mesaj
Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mai 2009, 11:28
Membru activ
Membru activ

Membru din: 28 Apr 2009, 13:00
Mesaje: 448
şi mai ales fugi chiar acum direct la poştă (scrisoare recomandată, cu confirmare de primire) şi scrie-le că eşti gravidă. anunţul tău verbal nu face 2 bani.

(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata în care femeia salariata este gravida, în masura în care
angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de
concediere;

succes!


Raportează acest mesaj
Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. concedierea disciplinara si suspendarea CIM

Cronos

4

698

01 Noi 2005, 10:56

kinga Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Reducere timp lucru - sarcina cu probleme

Lollypop

0

18

08 Feb 2012, 13:45

Lollypop Vezi ultimul mesaj

 


Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat
  • semnezi cu un avocat
  • Cauta un avocat
    Dupa numele avocatului:
    Dupa numele societatii:
    DOCUMENTE UTILE
    Cunoaste-ti problema
    Penal
    Civil
    Comercial
    Proprietate Intelectuala
    Contencios administrativ si fiscal
    Litigii de munca
    Minori si familie
    Asigurari sociale
    Faliment - procedura insolventei
    Drept maritim si fluvial
    CEDO
    Vorbeste cu altii!
    Ultimele 50 de mesaje

  • Contestatie RATB - Scris de ion in Contencios Administrativ la 11 Feb, 22:22
  • Represiunea nedreaptă - Scris de X-ulescu in Penal la 11 Feb, 22:04
  • aspectul clauzei penale intr un contract de imprumut??? - Scris de mihailov in Consulta un avocat la 11 Feb, 21:26
  • nedumerire - Scris de arisalex58 in Civil la 11 Feb, 19:50
  • penal - Scris de stoikitza86 in Penal la 10 Feb, 22:25
  • revenire la lucru dupa cic - Scris de administrator in Muncii la 10 Feb, 19:11
  • ingrijiri medicale - Scris de in Consulta un avocat la 10 Feb, 18:40
  • doresc un raspuns cat mai urgent! - Scris de in Consulta un avocat la 10 Feb, 17:24
  • testament ce nu poate fi atacat - Scris de angela-dontu in Succesiuni la 10 Feb, 16:59
  • plangere impotriva unui judecator - Scris de Ghe-R in Penal la 10 Feb, 16:55
  • anulare contract de v-c, datorii banci - Scris de Eugen Z in Civil la 10 Feb, 16:50
  • formula recuperare taxa auto - persoana juridica - Scris de Holly-Erin in Drept Societar la 10 Feb, 16:46
  • procedura recunoastere minor - Scris de xena-1 in Familiei la 10 Feb, 16:39
  • uzucapiune si nuliate absoluta contract de vanzare - Scris de ramonta in Civil la 10 Feb, 16:36
  • Amenda casa de marcat , agentie imobiliara - Scris de Laura Duca in Contabilitate la 10 Feb, 16:32
  • Nelamuriri infiintare SRL - Scris de Plesan-wic in Drept Societar la 10 Feb, 16:31
  • Problema despagubire RCA - Scris de ionutm in Asigurari la 10 Feb, 15:50
  • iesire din tara minor fara parinti - Scris de Cuculis in Civil la 10 Feb, 15:03
  • acord tata - Scris de Cuculis in Familiei la 10 Feb, 15:02
  • Concubinaj - Scris de Cuculis in Civil la 10 Feb, 15:01
  • Citat sa ma prezint la Politie - Scris de Aioanei Costel in Penal la 10 Feb, 14:12
  • depunere intampinare ca intervenient - Scris de constanta in Procedura Civila la 10 Feb, 14:00
  • inselare consumator - pret mai mare la casa de marcat - Scris de Liz1979 in Civil la 10 Feb, 13:58
  • amenzi neachitate - Scris de elvis in Contencios Administrativ la 10 Feb, 13:44
  • Neplata pensie de intretinere - Scris de ionita mihaela in Familiei la 10 Feb, 11:59
  • OUG 125/2011 pentru modificarea si completarea Codului Fisca - Scris de C_A_Coltuc in Alte discutii la 10 Feb, 11:58
  • drept la indemnizatia pentru crestere copil - Scris de mikerinos in Muncii la 10 Feb, 11:42
  • presupus furt - Scris de in Penal la 10 Feb, 11:35
  • plata cota parte caldura, desi am centrala proprie - Scris de Lorrry_27 in Civil la 10 Feb, 11:26
  • firma executata silit, recuperare restante salariale - Scris de andr33a_rose in Muncii la 10 Feb, 11:23
  • desfiintare post, angajat in CO - Scris de andr33a_rose in Muncii la 10 Feb, 11:17
  • drept la salarii compensatorii - Scris de andr33a_rose in Muncii la 10 Feb, 11:14
  • rovinieta - 4 amenzi dupa 6 luni - Scris de yin-yang in Contencios Administrativ la 10 Feb, 11:11
  • Interpretare Codul Muncii - Scris de andr33a_rose in Muncii la 10 Feb, 11:00
  • Urgent - Scris de in Consulta un avocat la 10 Feb, 10:36
  • cererea de gratiere - Scris de florica a in Noul Cod Penal la 9 Feb, 23:27
  • cererea de gratiere - Scris de mirabela1900 in Noul Cod Penal la 9 Feb, 23:26
  • gratiere presedentiala - Scris de ylenia in Penal la 9 Feb, 20:31
  • teapa pe okazii.ro - Scris de legally in Civil la 9 Feb, 18:38
  • Recuperare creante. Executare silita - Scris de C_A_Coltuc in Executare silita la 9 Feb, 18:23
  • Dizolvare srl asociat unic - Scris de in Consulta un avocat la 9 Feb, 17:24
  • vanzare autorurism - Scris de edera-s in Civil la 9 Feb, 17:04
  • venituri din chirii - Scris de MyhaelaSandu in Contabilitate la 9 Feb, 16:53
  • restante salariale - Scris de MaurD in Lichidare - Reorganizare la 9 Feb, 16:47
  • prescriere datorii la stat,suspendare activitate srl - Scris de sorinf in Contencios Administrativ la 9 Feb, 16:47
  • offshore - preluare firma cu datorii - Scris de Helen_M in Drept Societar la 9 Feb, 16:36
  • firma cu datorii, actiune in raspundere a administratorului - Scris de boss-1970 in Drept Societar la 9 Feb, 16:33
  • inregistrari contabile - Scris de kristinel-83 in Contabilitate la 9 Feb, 16:21
  • nume, divort - Scris de just-me in Familiei la 9 Feb, 14:58
  • 2 credite - 2 banci - Scris de 25Ani in Executare silita la 9 Feb, 14:39
  • s
    u
    s
    s
    t
    o
    p
    j
    o
    s
    Utilizatori online:
    KATALAVES, 12 utilizatori neinregistrati
    Cautari frecvente:
    Powered by phpBB Group
    Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2005-2010 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2011