Avocatura

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje/2259 afisari ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce drepturi am asupra copilului?
MesajScris: 03 Noi 2004, 18:44 
I-am incredintat custodia copilului, tatalui, prin acordul ambelor parti, judecata facandu-se fara avocat. Fostul sot s-a recasatorit in tara cu o fata plecata in America, iar acum doreste sa fiu de acord cu faptul ca el vrea sa ia copilul acolo.

Vreau sa stiu daca poate sa il duca acolo (fara acordul meu), chiar daca custodia i-a fost incredintata lui. Ca o paranteza, va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face in legatura cu incredintarea copilului in favoarea mea, pentru ca eu nu am facut recurs imediat dupa incheierea actiunii de divort (din necunostinta de cauza). Nu am stiut ca nu mai am dreptul de a-l lua inapoi.

Sotul meu spune ca daca actiunea este definitiva si irevocabila poate sa-l scoata din tara si fara acordul meu. Mentionez ca, in timpul casatoriei noastre, s-a nascut minorul, desi noi eram studenti, iar tatal lui ne-a acordat sprijinul necesar cresterii si educarii acestuia, neavand alta solutie de a-l creste impreuna cu sotul.

De asemenea, fostul sot (care a terminat facultatea de drept) ma ameninta ca daca nu semnez acordul prin care eu sa-l las pe el sa plece cu copilul in America, ma va face sa platesc o pensie alimentara de 3 milioane de lei pe luna, desi eu sunt studenta. Pana acum am platit 500.000 lei pe luna. Mai vreau sa stiu ca in cazul in care l-as lasa in America, el ar putea sa-si respecte intelegerea (a spus ca facem o intelegere notariala prin care el se obliga sa aduca copilul de 2 ori pe an in tara, ca o alta optiune - desi eu, in principiu, nu vreau sa pierd copilul).

Multumesc anticipat,
Louisa

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Noi 2004, 19:01 
Nu cred sa ai mari sanse sa cistigi custodia copilului atita vreme cit esti studenta si nu poti face dovada unui venit clar din care sa asiguri cresterea copilului.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2004, 09:28 
Fostul tau sot nu poate iesi cu copilul din tara fara declaratie notariala autentificata din partea ta prin care iti exprimi acordul cu plecarea copilului. De asemenea, daca te gandesti sa dai aceasta declaratie, ai grija sa mentionezi si perioada. Fara declaratia ta, fostul sot ar putea pleca cu copilul, doar daca ai fi decazuta din drepturile parintesti( ceea ce cred ca nu e cazul). In privinta pensiei de intretinere, ea nu poate depasi 25% din venitul tau, sau, daca nu realizezi venituri, acelasi procent din salariul minim pe ecomomie.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2004, 09:43 
Membru de baza
Membru de baza

Ce act normativ permite fixarea pensiei de intretinere sub forma de cota procentuala ?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2004, 20:33 
Ce act normativ permite fixarea pensiei de intretinere sub forma de cota procentuala?

Codul familiei art.94 alin 3 :D : Cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din castigul sau din munca pentru un copil. sotul nu cred ac e cazul sa primeasca intretinere :D
deci ar mai fi de discutat.

ce varsta are copilul?

apoi hotararea de incredintare a copilului poate fi oricand modificata in temeiul lui 44 C.Fam, la cererea oricariu din parinti, inclusiv incredintarea poate fi data celuilalt parinte. Mai poti sa faci scandal si pe nerespectarea dreptului la legaturi personale cu copilul. ca oricum nu poate fi scos din tara fara acordul tau.

c

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2004, 13:35 
Louisa scrie:
I-am incredintat custodia copilului, tatalui, prin acordul ambelor parti, judecata facandu-se fara avocat. Fostul sot s-a recasatorit in tara cu o fata plecata in America, iar acum doreste sa fiu de acord cu faptul ca el vrea sa ia copilul acolo.

Vreau sa stiu daca poate sa il duca acolo (fara acordul meu), chiar daca custodia i-a fost incredintata lui. ...
Sotul meu spune ca daca actiunea este definitiva si irevocabila poate sa-l scoata din tara si fara acordul meu...
De asemenea, fostul sot (care a terminat facultatea de drept) ma ameninta ca daca nu semnez acordul prin care eu sa-l las pe el sa plece cu copilul in America, ma va face sa platesc o pensie alimentara de 3 milioane de lei pe luna, desi eu sunt studenta. ...
... - desi eu, in principiu, nu vreau sa pierd copilul).

Multumesc anticipat,
Louisa

Louisa, te rog sa ma ierti ca voi fi dura. Sunt si eu mama. In primul rand, ce intelegi tu prin... "in principiu, nu vreau sa pierd copilul"?????
Il vrei, sau nu??? E copilul tau, esti mama, indiferent daca lucrezi sau nu in prezent, sunt convinsa ca ai reusi sa-ti cresti ingerashul.
Faptul ca el a terminat dreptul nu inseamna nimic, si nu e nici un avantaj. In ceea ce priveste pensia, nu poate sa se dispuna obligaraea ta la plata unei pensii de intretinere mai mari de 25% din salariul minim pe economie, in cazul in care nu ai un venit. Aici nu are dreptate, insa a reusit sa te sperie se pare.
Referitor la plecarea lui din tara, cu copilul... Fa o incercare!!! Da un telefon la Aeroport, la Politia de Frontiera!!! Spune ca iti e incredintat copilul prin hotarare judecatoreasca irevocabila, si intreaba daca e necesar acordul celuilalt parinte pentru scoaterea copilului din tara.
Iti spun eu raspunsul!!! Desi se spune ca nu poti scoate copilul din tara fara acord... raspunsul este DA, poti ... . Daca prin hot. judecatoreasca s-a dispus incredintarea copilului la un parinte, NIMENI nu opreste acel parinte la frontiera.
Inca ceva... Daca nu iti vezi copilul, faci plangere penala pt nerespectarea masurii de incredintare minor, (art. 307 (2) cp.) Daca se da inceperea urmaririi penale, dureaza oricum cel putin doi ani procesul, avand in vedere faptul ca el nu va fi in tara, iar procedura de citare cu strainatatea dureaza luni intregi... Si iti spun si aici - cunosc cazuri concrete.. daca tatal va fi judecat, se va finaliza cu cel mult o condamnare la AMENDA PENALA... Cel putin prima data...

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Dec 2004, 13:52 
Membru de baza

cum adica vrei copilul, in principiu?
ce inseamna asta?
si apoi tu cat mai ai pana termini facultatea, si ce-i poti oferi copilului ?
cred ca ar trebui sa te gandesti in primul rand la copil, la necesitatile lui, si apoi la dorintele tale de principiu!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Dec 2004, 16:14 
Membru de baza
Membru de baza

Croc, sa nu te superi pe mine ca te intreb, ai copii?
Notiunea sta de ninteres superior al copilului" trebuie inteleasa asa ca pentru a trai si a se dezvolta armonios copilul are in primul rand nevoie sas creasca langa parintii lui, intr-o atmosfera de dragoste si armonie.
Habar nu am de ce fata asta a renuntat la copilul ei in favoarea sotului, eu nu as fi facut asta nici odata cu moartea (si nu vorbesc din carti, eu am un copil)
Important mi se pare sa stabilim daca vrea sau nu copilul asta. Daca nu e prea convinsa ca il vrea atunci cel mai bine pentru copil este sa il lase tatalui. daca insa il vrea, alexa are dreptate, solutia este sa se lupte sa ii fie incredintat

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Dec 2004, 16:31 
Membru de baza

nu ma supar; nu am copii, inca;
dan de ce sa ma supar?
ca nu mi s-a parut ca m-ai contrazis; (si daca ma contraziceai, tot nu ma suparam, oricum!)
eu am reactionat la atitudinea ei fata de copil! i-am pus eticheta poate prea repede, dar cum sa spui ca, in principiu, il vrei?
ce, e pisica? :roll:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2005, 14:44 
Membru de baza
Membru de baza

aici cam ai dreptate.
De fapt si animalul de companie ori il vrei ori nu-l vrei.
Atat ca poate fata asta e usor pierduta la acest momemt, pe de o parte chiar vrea copilul, pe de alta poate nu e chiar convinsa ca s-ar descurca cu el.
Ce-i drept ca temeri din astea existentiale (gen habar nu am cum o sa ma descurc, cred ca nu am suficient timp/rabdare, etc) are orice mama care mai face si altceva in viata decat spalat de scutece/camasi/sosete si cratita.
De descurcat se descurca insa toate, atat cu cariera cat si cu copiii.
Alegerea este insa una strict personala. Eu nu as renunta la copilul meu insa cum niciodata nu stii ce-i in sufletul omului mi-e greu sa dau un sfat in materie.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2005, 15:03 
Membru de baza

poate ca ar trebui sa tac din gura (taste) ca habar nu am ce inseamna sa ai copii si ce simti atunci, dar atat mai zic si tac: cred ca este dezorientata, debusolata si ca nu stie ce este cu ea, dar, copilul ei nu asteapta ca mama sa-si lamureasca toate problemele cu constiinta; el creste si are nevoie de ea; in afara de asta cred ca ar fi trebuit sa se gandeasca la toate astea inainte de a ramane insarcinata sau in cele 9 luni de sarcina, iar cand vine copilul sa gaseasca o mama numai a lui;

dar cred ca deja spun prostii din cauza ignorantei, asa ca tac pe acest subiect;

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. drepturi asupra copilului

Boagiu-Elena

0

160

16 Mar 2012, 11:49

Boagiu-Elena Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Drepturi asupra copilului rezultat din concubinaj

Teodora-Saphire

0

315

24 Ian 2012, 11:16

Teodora-Saphire Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. vreau sa stiu ce drepturi am asupra copilului meu

Vizitator

0

84

20 Apr 2013, 14:35

Vizitator Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Ce drepturi mai am asupra copilului cand pica testul ADN?

tata

1

156

14 Mai 2012, 18:11

Leon Carmen Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. drepturile fostului concubin asupra copilului

Ana_Carina

0

226

29 Noi 2011, 11:52

Ana_Carina Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

mai este posibila vreo actiune de revendicare al terenului? - Scris de Roland Ciulin in Civil la 1 Nov, 12:45
Eos Romania - Scris de Rita in Consulta un avocat la 31 Oct, 21:01
TEREN PRIN CONSTITUIRE VANDUT INAINTE DE 10 ANI. - Scris de attraction in Practica notariala la 31 Oct, 18:42
Aparare pentru sms-uri trimise - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 31 Oct, 16:46
desfacerea contrctului de munca - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 31 Oct, 13:03
pensie alimentara - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 21:33
drepturi parintesti - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 21:29
dosar ANRP bucuresti - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 21:22
executare silita - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 15:35
Promisiune,Furt si Refuz de a incheia contractul de vanzare - Scris de Ella21 in Comercial la 30 Oct, 13:36
PROBLEME CU CEI DE LA ORANGE - Scris de Silviu in Alte discutii la 29 Oct, 23:14
Accident - Scris de Silviu in Penal la 29 Oct, 23:09
Retrocedare teren agricol - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:40
Cerere redeschidere proces - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:29
Sume incasate necuvenit. - Scris de PopaAndrei in Procedura Civila la 29 Oct, 19:15
Lipsa CNP - Scris de xyzZ in Contencios Administrativ la 29 Oct, 19:03
Reluare activitate dupa concediul de crestere copil - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:12
ridicare sechestyru - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:04
pensie alimentara - Scris de Silviu in Divagatii la 28 Oct, 22:45
proces de uzucapiune - Scris de Silviu in Civil la 28 Oct, 15:03
Probleme cu contractul la o firma de telefonie mobila - Scris de Silviu in Procedura Civila la 28 Oct, 14:59
ACCIDENT RUTIER CU VICTIMA - Scris de Silviu in Procedura Penala la 28 Oct, 14:58
executare eos romania - Scris de COCOLINO in Consulta un avocat la 28 Oct, 12:01
VAND CARTI DE DREPT - vechi Dongoroz, Tanoviceanu - Scris de crisgeo in Barfe la 27 Oct, 16:48
Amenda pentru zgomot in apartament - Scris de Flor in Consulta un avocat la 27 Oct, 15:20
Mostenirea rezervei succesorale - Scris de leonardo in Succesiuni la 27 Oct, 10:38
actiune instanta pentru rectificare de coordonate cadastrale - Scris de SLC in Consulta un avocat la 25 Oct, 20:32
termen prescris - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 25 Oct, 14:30
Acte pentru casatorie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 24 Oct, 21:38
Cum scap de executare silita in cazul meu. - Scris de Alex005 in Executare silita la 24 Oct, 15:00
Prescriptia creditului - Scris de focus in Executare silita la 24 Oct, 11:12
probleme cu transgaz in legatura cu conducta de gaz metan - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:05
retrocedari - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:01
recuperare imprumut - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 10:49
banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:47
Nu pot evacua imobilul adjudecat - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:39
Kruk - executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:28
drepturi salariale - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:22
somatie executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:07
CREDITE BANCARE - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
obligatia de a semna un proces verbal (obligatia de a face) - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
Imi inchide usa - Scris de Silviu in Familiei la 23 Oct, 22:33
Alcoolemie - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 20:10
program vizitare si un sfat in plus - Scris de drepturi egale in Familiei la 23 Oct, 18:19
Cotestatie la executare - Scris de andreeacorina in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:36
recuperare bani - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:31
Inscriere in CF, deschiderea mostenirii - Scris de leonardo in Succesiuni la 22 Oct, 20:19
recuperare creanta prin compensare Dosar 2259/121/2014 - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 22 Oct, 18:58
reprezentare instanta - Scris de matius cta in Civil la 22 Oct, 16:48
Instintare Executare Silita SC EOS KSI - Scris de keloo in Executare silita la 22 Oct, 14:13
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat