|
Vezi mesaje fără răspuns | Vezi subiecte active
|
Pagina 1 din 1
|
[ 3 mesaje/259 afisari ] |
|
|
| Autor |
Mesaj |
|
loredana2006
|
Subiectul mesajului: Binenteles nedumerire - S.A. administratori Scris: 23 Feb 2007, 11:35 |
|
| Membru Junior |
 |
Membru din: 13 Apr 2006, 13:00 Mesaje: 56
|
|
Daca puteti sa-mi expuneti si mie parerile voastre in legatura cu urmatoarele situatii de fapt, va multumesc.
- Se poate desemna la o S.A. un singur administrator care sa cumuleze in acelasi timp si calitatea de actionar semnificativ?
- La o institutie financiara nebancara (IFN) S.A. in conditiile in care legea impune desemnarea unui consiliu de administratie compus din cel putin 3 membrii, daca este posibila numirea drept presedinte al Consiliului de Administratie a unui administrator neexecutiv cum ar fi un actionar semnificativ si in caz afirmativ, daca i se pot delega atributii de director general acestei persoane? Si tot aici daca presedintele Consiliului de Administratie este si director general, in ce masura va putea sa isi desfasoare aceasta activitate in baza unui contract?
|
|
| Sus |
|
 |
|
varsatorsator
|
Subiectul mesajului: Scris: 23 Feb 2007, 12:30 |
|
| Membru activ |
 |
Membru din: 22 Oct 2005, 13:00 Mesaje: 199
|
|
Sa-ul repectiv este supus obligatiei legale de auditare anuala?
daca da, nu poate exista un singur administrator ci exista obligatia legala de a exista minim 3 administratori.
Presedintele CA poate fi in sistemul unitar si director general, dar acesta fiind si administrator executiv ceilalti doi administratoi trebuie sa fie administratori neexecutivi(sa nu fie si directori),pentru ca legea prevede in acest caz ca majoritatea administratorilor trebuie sa fie neexecutivi. In ceea ce priveste faptul ca respectivul administrator-director general este si asociat semnificativ, aceasta nu are nici o relevanta atata timp cat AGA nu doreste administratori independenti iar legea nu obliga in acest sens. AGA poate numi administratori independenti, nu trebuie. In concluzie Aga hotaraste.
|
|
| Sus |
|
 |
|
loredana2006
|
Subiectul mesajului: Scris: 26 Feb 2007, 09:31 |
|
| Membru Junior |
 |
Membru din: 13 Apr 2006, 13:00 Mesaje: 56
|
|
| Sus |
|
 |
|
|
Pagina 1 din 1
|
[ 3 mesaje ] |
|
|
Puteţi scrie subiecte noi în acest forum Puteţi răspunde subiectelor din acest forum Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
|
|
|
|
|
Utilizatori online: P4tr4tzel, 67 utilizatori neinregistrati
|
|