Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea
HOME
STIRI
ANALIZA INTERVIU SFATUL EXPERTULUI
LEGISLATIE
FORUM AVOCATI CONTACT

Autentificare

TRIMITE INTREBAREA TA

Autor Mesaj
08 Mar 2013, 10:18
Datele de contact sunt accesibile doar avocatilor inregistrati!
Vrei sa te inregistrezi ca avocat?
Am si eu o intrebare legata de articolul 291 cod penal. Acesta spune ca inscrisul oficial se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani iar cel sub semnatura privata se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Intrebarea mea este: Care este diferenta exacta intre cele 2 situatii? Ce inseamna inscris oficial si ce inseamna cel sub semnatura privata. As mai vrea sa intreb cat poate fi amenda (intre cat si cat) in cazul unei sentinte sub prevederile acestui articol.

Motivul si situatia in urma caruia va adresez intrebarile sunt urmatoarele:

X a conceput un contract de munca fals pe o firma probabil inexistenta/ "fantoma" care eu l-am folosit pentru obtinerea unui credit bancar. La banca am declarat ca lucrez la aceea firma. Contractul de munca furnizat nu a fost semnat de mine in schimb cel de credit da.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

11 Mar 2013, 13:55

Inscrisul sub semnatura privata este cel scris de mana dumneavoasta si semnat de dvoastra, respectiv cel care n-a fost incheiat in fata unui notar .

RASPUNDE
 [ 2 mesaje/178 afisari ] 

Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2005-2010 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2011