|
Vezi mesaje fără răspuns | Vezi subiecte active
|
Pagina 1 din 1
|
[ 1 mesaj/222 afisari ] |
|
|
| Autor |
Mesaj |
|
sxamo39_p
|
 |
Subiectul mesajului: actualizare sume dupa reintegrare Scris: 06 Mar 2011, 11:17 |
|
| Membru nou |
 |
Membru din: 03 Mar 2010, 22:42 Mesaje: 7
|
|
Buna ziua, imi puteti confirma daca in materia dreptului muncii este admisibil cumulul dobanzii cu rata inflatiei, in cazul actualizarii sumelor pe care le are de primit un salariat dupa obtinerea hotararii de reintegrare (conf. art. 78 C.muncii)?
Stiu ca exista hotarari ale ICCJ, si practica judiciara in civil si comercial, care admit posibilitatea acestui cumul, in sensul ca aplicand ambele criterii nu s-ar ajunge la o dubla reparatie, o imbogatire fara just temei a creditorului, natura lor fiind diferita : - dobanda reprezinta o sanctiune, (daune moratorii pentru neexecutarea obligatiei de plata) - indexarea cu rata inflatiei reprezinta valoarea reala a obligatiei banesti la data efectuarii platii (daune compensatorii)
Multumesc.
|
|
| Sus |
|
 |
|
|
Pagina 1 din 1
|
[ 1 mesaj ] |
|
|
Puteţi scrie subiecte noi în acest forum Puteţi răspunde subiectelor din acest forum Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
|
|
|
|
|
Utilizatori online: 25 utilizatori neinregistrati
|
|